لوگوی مارژین
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

10 نکته مهم که قبل از طراحی لوگو باید در نظر بگیرید.

دسته بندی :آموزش گرافیک, آموزشی, طراحی لوگو 13 دسامبر 2022 464
10 نکته قبل از طراحی لوگو

لوگو چیزی بیش از یک نماد ثابت است. لوگو نشان دهنده مفهوم هویت بصری یک برند است و بدون طراحی لوگو، یک برند معنای خود را از دست میدهد.

داشتن یک لوگوی منحصر به فرد، برای برجا گذاشتن یک تاثیر دائمی روی مخاطب حیاتی است. یک لوگو توانایی این را دارد که تمام ارزشهایی که یک برند از آنها حمایت میکند را نمایش دهد.

اما قبل از اینکه به ملاحظات طراحی لوگو بپردازیم باید بفهمیم که چرا لوگوها بسیار مهم هستند.

چرا لوگوها اینقدر مهم هستند؟

مزایای طراحی لوگو حرفه‌ای
مزایای طراحی لوگو حرفه‌ای

افرادی که کسب و کاری را آغاز میکنند معمولا پیشنهاداتی برای سرمایه گذاری طراحی یک لوگو دریافت میکنند. گرچه برخی افراد نمیدانند که داشتن یک لوگو، تنها گام اولیه برای ساخت یک هویت بصری به یاد ماندنی است.

لوگو سنگ سرطاق برند شماست و بدون توجه به نوع برند یا کسب و کار، داشتن یک لوگو حرفه‌ای بسیار اهمیت دارد. بدون آن، مخاطبانتان نمیتوانند شما را شناسایی کنند چه رسد به اینکه نسبت به رقبا، برتریتان دهند.

الف) لوگو چهره (شناسه) کسب و کار شماست

افراد تمایل دارند یک برندخاص را با لوگوی آن مجسم کنند و این به تجربه و ارتباط اشخاص با آن برند مربوط می‌شود. شما هر زمان که لوگوی مربوط به برندی را ببینید که قبلا به نحوی با آن ارتباط داشته‌اید، ناخودآگاه تعاملاتی که با آن برند خاص داشته‌اید را به خاطر می‌آورید.

ب) لوگوها تصمیم گیری مشتری را هدایت میکنند

ما می‌توانیم فقط با یک نگاه گذرا به لوگوی یک برند، در مورد محصولات و خدمات آن برند قضاوت کنیم. این موضوع هم به تجربه قبلی ما راجع به آن برند و هم به جنبه‌های بصری لوگو مربوط می‌شود. اگر طرح یک لوگو با ادراک و احساس مخاطب نسبت به آن برند همخوانی داشته باشد، میتواند بر تصمیمات او اثر مثبت گذاشته و انتظاراتش را برآورده کند.

ج) لوگوها امکان شناسایی سریع برند را فراهم میکنند

کلمات برای بیان آنچه که یک برند برای ارائه دارد، کافی نیستند. همچنین کلمات را نمیتوان به راحتی به خاطر سپرد. به قول قدیمی‌ها یک عکس، به اندازه هزار کلمه ارزش دارد. هویت بصری یک برند باید منحصر به فرد باشد تا بتوان نام تجاری را به سرعت و به راحتی شناسایی کرد.

د) لوگوها شما را از رقبا متمایز میکنند

یک لوگو مستقیما با یک بیزنس و محصولات و یا خدمات آن مرتبط است. شرکتهای بیشماری میتوانند خدماتی مانند خدمات شما ارائه دهند، اما چیزی که شما را از بقیه متمایز میکند فقط برندسازی شماست که طراحی لوگو هم جزوی از آن است. این موضوع به شما کمک میکند تاثیر اولیه ماندگاری بر مخاطب داشته باشید.

قبل از طراحی لوگو چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟ 10 نکته طراحی لوگو

ما در عصری زندگی میکنیم که وابسته به دیجیتالی شدن است. از آنجایی که رسانه‌های تجاری ستنی با پلتفرمهای دیجیتال جایگزین می‌شوند، ساختن هویت قابل مشاهده برای مشاغل و افراد به طور یکسان، دشوار شده است.

تکنیکهای برندسازی دیگر تنها به کارت ویزیت و لوازم التحریر محدود نمی‎‌شوند؛ بلکه برای کسب جایگاه معتبر در میان رقبا چیزهای زیاد دیگری نیاز است. پلتفرمهای شبکه‌های اجتماعی نقش حیاتی در شناساندن مفهوم برند ایفا میکند و در تمام این پلتفرمها، لوگو تنها جنبه‌ای است که همیشه قابل مشاهده است.

با این حال قبل از شروع به طراحی لوگو قوانین اساسی وجود دارد که باید از آنها پیروی کنید.

در ادامه 10 نکته مهمی که هر طراح و مشتری باید قبل از شروع فرایند طراحی لوگو در نظر داشته بگیرد، آورده شده است.

1- تحقیق و تجزیه و تحلیل نیازها و اهداف کسب و کار

لوگوی FedEx
لوگوی FedEx

قبل از طراحی لوگو باید تحقیقات گسترده‌ای در مورد اهداف کسب و کار مورد نظر انجام دهید. یکی از این راهها استفاده از فرم پرسشنامه یا جلسه توجیهی با کارفرماست. مفهوم برندی که ایجاد میکنید باید منعکس کننده اخلاق و اهداف برند باشد.

2- برای طراحی لوگو به ترندها تکیه نکنید

ترندهای طراحی لوگو سال 2019
ترندهای طراحی لوگو سال 2019

ترندهای طراحی می‌آیند و می‌روند، و دقیقا به همین دلیل است که به آنها “ترند” می‌گوید. برخی ترندها برای مدت طولانی باقی می‌ماند در حالی که برخی دیگر عمر زودگذر و کوتاه مدتی دارند. در عین حال که اطلاع داشتن از ترندهای روز برای طراحان ضروری است، طراحی شما نباید صرفا بر اساس ترند و مد روز انجام شود، زیرا منجر به قدیمی شدن سریع لوگو و برند شما خواهد شد.

به روز بودن و اطلاع از ترندهای روز و یا طرحهایی که باید از آنها اجتناب کرد، ایرادی ندارد. اما دنباله روی محض از ترندها پذیرفته نیست. بهتر است توانایی‌های تخیلی خود را به کار ببندید و به ایده‌ای فکر کنید که فرم منحصر به فردی از آنچه دیگران انجام داده‌اند باشد. لوگوی خود را جاودانه کنید.

3- ابتدا فرم سیاه و سفید لوگو را بسازید

فرم سیاه و سفید لوگوهای مشهور
فرم سیاه و سفید لوگوهای مشهور

انتخاب رنگ درست برای لوگو در ابتدای کار، میتواند یک پروسه‌ی طاقت فرسا برای طراح و مشتری باشد؛ زیرا امکان انتخاب رنگهای خاص بی‌شمار است. به همین دلیل طراحی لوگو در رنگ سیاه و سفید در شروع کار می‌تواند کمک کننده باشد. بعد از طراحی لوگو میتوان رنگ آن را انتخاب کرد. برای مطالعه بیشتر در مورد روانشناسی رنگها در برندسازی اینجا کلیک کنید.

4- به مقیاس پذیری لوگو توجه کنید

مقیاس پذیری لوگو
مقیاس پذیری لوگو

هنگام طراحی لوگو مفهوم مقیاس پذیری نقش مهمی را ایفا میکند. شما از لوگو در موارد تبلیغاتی مانند پستهای شبکه‌های اجتماعی، کارت ویزیت، پوسترها و حتی بیلبوردها استفاده خواهید کرد. بنابراین لوگوی شما باید در تمام این اندازه‌ها درست نمایش داده شود.

توجه به مقیاس پذیری لوگو به اندازه طراحی آن اهمیت دارد. به این معنی که چگونه لوگو در اندازه‌ها و جهت‌های مختلف تغییر می‌کند. با توجه به این نکته، برخی برندها حتی لوگوی خود را متحرک میکنند. بنابراین خوب است که این موضوع را هم هنگام طراحی لوگو در نظر داشته باشید.

برای اینکه لوگو با تمام جنبه‌های برندسازی سنتی و دیجیتال مطابقت داشته باشد باید اطمینان حاصل کنید که در هر قالب ممکن و مرتبط، خوب به نظر برسد. برای این منظور باید لوگوی خود را در مقیاس‌های کوچک و بزرگ امتحان کنید و همچنین میتوانید چندین نسخه از لوگو را برای موارد استفاده گوناگون تهیه کنید.

5- خارج از چارچوب فکر کنید

فضای منفی در طراحی لوگو
فضای منفی در طراحی لوگو

هدف نهایی لوگوی شما باید به یاد ماندنی شدن و ارتباط با ارزشها و زیبایی شناسی برند شما باشد. نوآور باشید و متفاوت فکر کنید تا جایی که بتوانید به چیزی کاملا جدید دست پیدا کنید. سبکهای متفاوت را امتحان کنید: مثلا فضای منفی، و طرحی بزنید که واقعا خلاقانه باشد. طرح شما میتواند داستانی برای گفتن داشته باشد و یا مانند موارد بالا عناصری در طراحی لوگو پنهان شده باشند.

6- در جهت مینیمالیسم تلاش کنید

لوگوی قدیمی و فعلی اپل
لوگوی قدیمی و فعلی اپل

داشتن یک لوگوی منحصر به فرد به این معنی نیست که لوگو از نظر بصری پیچیده باشد. پیچیدگی چیزی است که باید از آن اجتناب کرد و برای این منظور باید به مفهوم مینیمالیسم روی آورد. ایده‌های خود را هرس کنید و فقط عناصری را حذف و یا به طرح اضافه کنید که به سادگی طراحی لوگوی شما کمک می‌کنند. زمانی که شک دارید، عناصر اضافی را حذف کنید.

از یک پالت رنگی مینیمال استفاده کنید و شکلها، آیکونها، فونت استایلها و نمادهایی را انتخاب کنید که پیام بصری شما را آنقدر پیچیده نکنند که درک نشوند. درک کنید که زیبایی در سادگیست (less is more). هرچه عناصر بیشتری به لوگوی خود اضافه کنید، لوگو پیچیده‌تر میشود و انتقال پیام به تعویق می‌افتد.

7- لوگوی خود را در رسانه‌های مختلف آزمایش کنید

لوگوی نایک
لوگوی نایک

در حالی که شرط مقیاس پذیری نقش مهمی در موفقیت لوگو ایفا می‌کند، شما باید از نمایش لوگو در مدیومهای مختلف نیز اطمینان حاصل کنید. یک لوگو روی یک کارت ویزیت یا پمفلت با لوگو در وبسایت متفاوت به نظر می‌رسد.

از آنجایی که بین دستکتاپ، موبایل و پلتفرمهای مبتنی بر چاپ تفاوتهای زیادی وجود دارد، نمایش لوگو را در وبسایت، موبایل، بسته بندی‌های چاپی و سایر تبلیغات بازاریابی امتحان کنید. یک لوگو باید در هر فرمتی خوب به نظر برسد: دیجیتال، چاپی یا حتی به عنوان نمادی برای اپلیکیشن و یا فاوآیکون.

8-لوگوی شما باید یک مفهوم اصلی داشته باشد

لوگوی fresh fish
لوگوی fresh fish

چیزی که یک لوگو را قدرتمند می‌کند، معنایی است که به نمایش می‌گذارد. یک لوگو باید بتواند پیام، ارزشها و دیدگاهی را که یک برند مشخص از آن حمایت می‌کند، بیان کند. طراحی لوگو باید منحصر به فرد و به یاد ماندنی باشد که این امر با داشتن یک مفهوم اصلی همراه با یک پیام ساده به دست می‌آید. بنابراین در این دام نیفتید که صرفا نشان دهید برند شما دقیقا چه کاری انجام میدهد. اگر یک فروشنده ماشین هستید، لازم نیست حتما یک ماشین در لوگوی خود داشته باشید.

9- از موفقیت دیگران درس بگیرید

پابلو پیکاسو
پابلو پیکاسو

همیشه می‌توانید از کار دیگر طراحان و بیزنسها الهام بگیرید، اما کپی مستقیم از کار دیگران هرگز درست نیست و این راه حقیقتا به برجسته شدن شما کمکی نمی‌کند. از دیگرانی که موفق هستند بیاموزید، از آنها الگو برداری کنید و کارهایی که انجام داده‌اند را بهبود ببخشید. الهام گرفتن در طوفان فکری برای دستیابی به ایده‌های جدید بسیار مهم است؛ با وجود این اگر الهام گرفتن کلیدی است، خلاقیت نیز اهمیت دارد.

“هنرمندان بزرگ می دزدند، هنرمندان خوب کپی می کنند.”

_پابلو پیکاسو

10- قانون شکنی کنید!

لوگوی tate
لوگوی tate

وقتی قوانین را شناختید، آنها را زیر پا بگذارید.

لزومی ندارد که لوگوها حتما نمادهای ایستا باشند. آنها تا زمانی که به اهداف و اخلاق برند مرتبط باشند، می‌توانند تطبیق داده شوند، تغییر کنند و آن چیزی باشند که می‌خواهند.

سوالات متداول

آیا ترندها برای طراحی یک لوگوی خوب اهمیت دارند؟

خیر اصلا!!! وقتی نوبت به طراحی برند مرتبط با طراحی لوگو می‌رسد، بسیار مهم است که اهداف برند را در نظر داشته باشید و رویکرد لوگوی جاودانه‌تری را هدف قرار دهید.

چطور میتوان یک لوگو را روی عکس قرار داد؟

وقتی میخواهید لوگو را برای مصارف برندسازی، روی عکس قرار دهید باید توجه داشته باشید که پس زمینه لوگو شفاف یا transpatent باشد. نرم افزارهایی مثل فتوشاپ، ایلوستریتور و کانوا در این زمینه عالی عمل می‌کنند.

مهمترین عامل در طراحی یک لوگو چیست؟

هنگام طراحی لوگوی برند مهم است که مفهوم اصلی و اخلاق برند را در نظر داشته باشید، اما رسیدن به یک طراحی مینیمال می‌تواند بسیار حیاتی باشد. شما باید با یک تصویر گیرا و جذاب، فورا بر بیننده تاثیر بگذارید. طرح را خیلی شلوغ نکنید و فقط ارزشهای اصلی برند را در یک تصویر مشخص نمایش دهید.

آیا هنگام طراحی لوگو باید نشانه شناسی برند را در نظر گرفت؟

کاملا برعکس! وقتی لوگوی شما پیرامون یک مفهوم مشخص شکل گرفته باشد، و موارد برندسازی هم به خوبی رعایت شده باشد؛ به مرور زمان نشانه شناسی برند شما توسعه خواهد یافت.

جنبه بصری و مقیاس لوگو چقدر اهمیت دارد؟

خیلی! وقتی صحبت از لوگو می‌شود، مهم است که رنگهای برند را در ذهن داشته باشید و همچنین آلترناتیوهایی برای اطمینان از خوب دیده شدن و مقیاس پذیری لوگو ارائه دهید. بهترین کار این است که یک کتابچه راهنما از ورژنهای مختلف لوگو و مقیاسهای مختلف آن تهیه کنید و همواره به رنگ و

آیا استفاده از نکات طراحی لوگو باعث بهبود کیفیت طرح های شما می شود؟

بله! اگرچه کارهای بیشتری برای آشنایی با ابزارها و نرم افزارهای طراحی لوگو باید انجام شود، نکات طراحی لوگو اساساً نقشه راهی برای طراحی موفق برند هستند.

بهترین مطالب مرتبط با طراحی لوگو

بهترین نرم افزار طراحی لوگو

چطور طرح های لوگو را به مشتری ارائه دهیم؟

نتیجه گیری نکات طراحی لوگو

برندسازی و کمپین های تبلیغاتی عالی یک شبه ایجاد نمی شوند. نکات ذکر شده در ایجاد یک طراحی لوگو مهم هستند. این نکات نه تنها برای ساختن هویت بصری برند شما مفید هستند، بلکه به شما کمک می‌کنند تا یک کسب و کار موفق را اداره کنید.

یک لوگو با طراحی خوب این توانایی را دارد که درآمد بیشتری (غیر مستقیم) به ارمغان بیاورد، نرخ حفظ مشتری را بهبود بخشد و به مردم اجازه دهد به شما به عنوان یک برند معتبر اعتماد کنند. تمرین کردن مطمئناً تاثیر عالی خواهد داشت و با پیروی از این نکات اصلی، می توانید یک طراحی لوگوی عالی طراحی کنید که باعث رشد برند شما شود.

منبع : https://justcreative.com/

برای اطلاع از تخفیف ها در کانال تلگرام مارژین عضو شوید. عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: